آیه اول سوره مجادله

قَدْ سَمِعَ اللَّـهُ قَوْلَ الَّتِی تُجَادِلُکَ فِی زَوْجِهَا وَتَشْتَکِی إِلَى اللَّـهِ وَاللَّـهُ یَسْمَعُ تَحَاوُرَکُمَا ۚ إِنَّ اللَّـهَ سَمِیعٌ بَصِیرٌ ﴿١﴾
(ای رسول ما) خدا سخن آن زن را که درباره شوهرش با تو به مجادله برخاسته و شکوه او به خدا می‌برد محققا شنید و گفتگوهای شما را نیز خدا می‌شنود که خدا البته شنوا و بیناست.
شان نزول آیه:
در تاریخ چنین آمده است که: فردی به خانه می اید و از همسر خود می خواهد که نماز خود را کوتاه کند و به او کام دل دهد. زن نمی پذیرد. شوهر خشمناک شده و به طریق جاهلیت زن خود را طلاق میدهد. پس از ساعتی شوهر پشیمان می شود و زن به نزد پیامبر می رود و پیامبر با توجیه اینکه از جانب خدا حکمی نیامده است، حکم ظالمانه جاهلیت را به او یاد آور می شود. زن به خدا شکوه می کند و خداوند آیه 2 سوره مجادله را نازل می کند و عملا حکم جاهلیت را رد میکند که به طور آشکار رد نظر پیامبر، ظالمانه دانستن نظر پیامبر و عرب جاهلی و رای دادن به سود زن مظلوم است.
توضیح: بسیاری از احکام اسلام عرف عرب جاهلی هستند یعنی از جانب خدا پیامی نیامده بلکه جزو عرف عرب بوده است و بسیاری از احکام امروزی از این دسته هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *