آیه اول سوره مجادله

قَدْ سَمِعَ اللَّـهُ قَوْلَ الَّتِي تُجَادِلُكَ فِي زَوْجِهَا وَتَشْتَكِي إِلَى اللَّـهِ وَاللَّـهُ يَسْمَعُ تَحَاوُرَكُمَا ۚ إِنَّ اللَّـهَ سَمِيعٌ بَصِيرٌ ﴿١﴾
(ای رسول ما) خدا سخن آن زن را که درباره شوهرش با تو به مجادله برخاسته و شکوه او به خدا می‌برد محققا شنید و گفتگوهای شما را نیز خدا می‌شنود که خدا البته شنوا و بیناست.
شان نزول آیه:
در تاریخ چنین آمده است که: فردی به خانه می اید و از همسر خود می خواهد که نماز خود را کوتاه کند و به او کام دل دهد. زن نمی پذیرد. شوهر خشمناک شده و به طریق جاهلیت زن خود را طلاق میدهد. پس از ساعتی شوهر پشیمان می شود و زن به نزد پیامبر می رود و پیامبر با توجیه اینکه از جانب خدا حکمی نیامده است، حکم ظالمانه جاهلیت را به او یاد آور می شود. زن به خدا شکوه می کند و خداوند آیه 2 سوره مجادله را نازل می کند و عملا حکم جاهلیت را رد میکند که به طور آشکار رد نظر پیامبر، ظالمانه دانستن نظر پیامبر و عرب جاهلی و رای دادن به سود زن مظلوم است.

کسانی که می خواهند ظلم پیامبر را از متن آیه متوجه شوند، توجه کنند که زن بعد از مجادله با پیامبر به درگاه خداوند شکوه می کند. به عبارتی اول عبارت تُجَادِلُكَ فِي زَوْجِهَا آمده است و سپس قران می گوید وَتَشْتَكِي إِلَى اللَّـهِ. در واقع زن از پیامبر ناامید شده است و به خدا پناه می برد.

توضیح: بسیاری از احکام اسلام عرف عرب جاهلی هستند یعنی از جانب خدا پیامی نیامده بلکه جزو عرف عرب بوده است و بسیاری از احکام امروزی از این دسته هستند.

 

بازدیدها: 31

درباره‌ی صابر کثیری بیدهندی

دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف و تربیت مدرس در رشته برق- الکترونیک. علاقه مند به دین و فلسفه. saber.kasiri.b@gmail.com

همچنین ببینید

لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ

لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ

در این نوشتار درباره آیه(3) سوره توحید می نگارم. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿٣﴾ نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *