اطاعت در قران

قران کریم در آیه(59) سوره نساء می گوید:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّـهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنکُمْ
ای اهل ایمان، فرمان خدا و رسول و فرمانداران که از خود شما هستند اطاعت کنید
برای شرح معنی این قسمت از آیه(59) سوره نساء ابتدا مثالی ساده می زنم.
فرض کنید فردی به نام حسن پدر خانواده است و دارای همسری به نام زهرا و دو فرزند به نام های مریم و علی است. آقای حسن همسر زهرا است و در مقام همسر حق زناشویی دارد. به عبارت دیگر کسی حسن را به خاطر رابطه زناشویی در مقام شوهر با همسرش نباید ملامت کند. از سویی حسن پدر علی است، اما آیا در مقام پدر نیز حق رابطه زناشویی دارد؟
با توجه به توضیح بالا به آیه(59) سوره نساء بازگردیم. در قسمتی از آیه، که قصد توضیح دقیق آن را دارم، آمده است:
” وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ”
همه مسلمانان اتفاق نظر دارند که رسول در اینجا یعنی “محمد ابن عبدالله”. اما قران کلام دقیقی است و حتی از بیان لغو به دور است. چرا در این قسمت از آیه نام “محمد” نیامده و از کلمه “رسول” استفاده شده است؟
دلیل آن است که اطاعت از سخن پیامبر اکرم صرفا زمانی واجب است که در مقام “رسول” باشد. پیامبر نیز انسان است و دارای پدر و مادر و دایه و همسران و فرزندان است. سخن او با آنان الزاما در مقام رسالت نیست. پیامبر دارای دوستانی نیز هست، اما آیا همه سخنان او با دوستانش در مقام رسالت است؟
البته لازم نیست که پیامبر برای هر سخنی که می گوید اثبات کند که آن سخن را در مقام رسالت به کار می برد. همین که مومنین به نحوی، از جمله با پرسش از پیامبر و اعتماد به صداقت او، به این نکته واقف شوند که سخن وی از ناحیه رسالت اوست کافی است. تاریخ گواهی داده است که مثلا گاهی پیامبر نظراتی داشته است و اصحاب پیامبر با دانستن آنکه سخن وی از جانب شخص خود اوست و ربطی به مقام رسالت ندارد به رد نظر او و ارائه نظر دیگر پرداخته اند که این امر حتی در جنگ های پیامبر نیز در تاریخ نقل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *