دفاع از فهم عرفی

اخیرا در برخی مباحثات، گروهی حملات خود را متوجه شناخت عامه مردم و به قول خود متوجه “شناخت عرفی” کرده اند. در این نوشتار به نقد این جماعت می پردازم.
این جماعت باید پاسخ دهند که شناخت عامه مردم از ایات قران را چرا قبول ندارند؟ چرا آن فهم مشترک از ایات قران و احادیث را که به همه اذهان خطور می کند را قبول ندارند و فهم عده ای خاص، که عمامه به سر و تسبیح به دست هستند، را می پذیرند؟
آیا این جماعت معتقدند که عموم مردمان نباید قران بخوانند و فقط خمینی و سیستانی باید قران بخوانند و خداوند نتوانسته است جلوی قران خواندن عموم مردم را بگیرد؟
آیا اینها می دانند در زمان پیامبر و اهل بیت، مردمان خود به قران و احادیث رجوع می کردند و با فهم خود به اجرای احکام می پرداختند؟ ایا آنان می دانند که در زمان پیامبر و اهل بیت اساسا اجتهاد و اصولی گری معنا نداشت و فتوا در کار نبود و فهم مردمان از حدیث باقر و صادق در کنار قران چاره گشا بود؟
شما که هستید که گمان می کنید قران کتاب خمینی، خامنه ای یا سیستانی است و مردمان باید تفسیر به رای این جماعت را بپذیرند و تفسیر واضح و عمومی را نپذیرند و برای کوبیدن واضحات به عبارت “تفسیر عرفی” متمسک می شوید و برای کوبیدن محکمات به متشابهات پناه می برید؟
البته من منکر ریزبینی و باریک بینی برخی از علما و البته برخی از مردمان عادی نیستم، اما اگر آن ریز بینی ها درست باشد مردمان عادی هم می پذیرند. همچنین منکر خطاهای عمومی و البته خطاهای خواص نیستم و مردمان با شنیدن ادلّه می پذیرند که خطا کرده اند.

قران در سوره بقره در آیه(13) می گوید:
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ آمِنُوا کَمَا آمَنَ النَّاسُ قَالُوا أَنُؤْمِنُ کَمَا آمَنَ السُّفَهَاءُ ۗ أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ السُّفَهَاءُ وَلَـٰکِن لَّا یَعْلَمُونَ ﴿١٣﴾
و چون به ایشان گفته شود چنانکه [سایر] مردم ایمان آورده‌اند، شما هم ایمان آورید، گویند آیا ما هم مانند کم‌خردان ایمان بیاوریم؟ بدانید که خودشان کم‌خردند، ولی نمی‌دانند. (خرمشاهی)

در پایان همگان را به تدبر در معنای کلمه “معروف” در عبارت “امر به معروف” دعوت می کنم. معروف از “عرف” می اید و هرگز به معنای واجب نیست.

همچنین ببینید

قران و باور

قران و باور

قران آیاتی درباره شکافته شدن دریا برای موسی و قوم او، یونس و ماهی بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *