مساله عجیب حجاب در سه پازل

مساله حجاب حقیقتا برایم عجیب است. این مساله سه پازل متضاد برای من دارد:1- نگرش امروزی 2-تاریخ اسلام 3- شهود
• نگرش امروزی به مساله حجاب روشن و مشخص است. علمای اسلام در جهان شیعه و اهل سنت حجاب خاصی را واجب می دانند و صرفا صورت و دو کف دست را از پوشاندن معاف کرده اند.
• تاریخ اسلام در این باره حرف های عجیبی، با توجه به وضعیت امروزی، دارد. در تاریخ اسلام چه در اهل سنت، نظر عمر ابن خطاب، و چه در شیعه، نظر جعفر ابن محمد مشهور به امام صادق، فاصله خارق العاده ای با وضعیت امروزی دارد. در تاریخ اسلام درباره کنیز هم عمرابن خطاب و هم جعفر ابن محمد دستور داده اند که در صورت داشتن حجاب به آنها شلاق بزنید. جالب است که کنیز در نماز حق داشتن حجاب نداشت و باید در نماز نیز مثلا موی او آشکار می بود. در آن زمان هیچ کس فریاد نمی زد که جوان شهوت دارد و به گناه می افتد. هیچ کس نمی گفت پسران مردم و حتی شوهران دیگران تحریک می شوند و قصه دراز است. در سوی دیگر هیچ الزامی به حجاب دیده نمی شود. از احدی مجازات برای حجاب نداشتن زن آزاد نقل نشده است. به عبارتی صرفا داشتن حجاب برای کنیز مجازات داشته و نداشتن حجاب هیچ مجازاتی نداشته است. این وضعیت امروز چگونه تحریف شده است.
• سومین وادی که به آن می پردازم، و دلیل بیان آن نیز تعجب خودم هست که امیدوارم جوابی بشنوم، مساله حجاب زنان مشهور در تاریخ اسلام در وادی شهود است. در وادی شهود من، فاطمه زهرا در زمین همواره حجاب داشته است. زینب کبری گاهی حجاب داشته است و گاهی حجاب نداشته است(البته با مردان دست نمی داده است). فاطمه معصومه، که امروز در قم مدفون است، در زمان حیات خود از حجاب بیزار بوده است و هیچگاه حجاب نداشته است.

همچنین ببینید

تحریف دین

تحریف دین

ظاهرا موضوعاتی مانند حجاب و تغییر شگرف حکم آن در زمان کنونی به نسبت به …

۲ نظر

  1. صابر کثیری بیدهندی

    موجه ترین و بهترین تبیین برای گیرایی حجاب در مدتی طولانی در تمدن اسلامی با توجه به بحث حجاب برده و عدم الزام زنان آزاد می تواند آن باشد که حجاب مستحب موکد است.

  2. صابر کثیری بیدهندی

    اینکه حجاب با شدت امروزی چگونه وارد اسلام شد بر من معلوم نیست، اما حجاب در ادیان ابراهیمی حضور پررنگ و قوی داشته است و امروز نیز اندکی از یهودیان حجاب کاملی دارند. اینکه چرا یهود و مسیحیت بر حجاب اصرار پررنگی داشتند شاید صبغه روانشناختی داشته باشد که در قالب عرفان های کاذب در زمین ظهور کرده است. بحث احکامی که به واسطه عرفان های کاذب در زمین مورد پذیرش واقع شده است نیز جالب و البته از حوصله من بیرون است.(البته مسیحیت عملا از بسیاری از احکام دست برداشت و امروز بسیاری از مسیحیان حتی از خدای دین امروزی مسیحیت آگاه نیستند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *