نقد دلیل موافقان حجاب اجباری در رد سیره پیامبر

یکی از دلایل موافقان حجاب اجباری و برخورد با بدحجابی در برابر مدافعان سیره نبوی و سیره علوی، بحث تفاوت در زمان و مکان است. اینکه بحث زمان و مکان و میزان دخالت آنها در شرع و جایگزینی نظرات عده ای از فقها با حکم شرع تحت عنوان احکام ثانویه چگونه تکوین یافت در حوصله این بحث نیست.

بحث موافقان سیره نبوی و علوی آن است که در زمان پیامبر و علی ابن ابیطالب برخورد حکومتی با بدحجابی رخ نداده است، اگرچه کنیز و اهل کتاب حجاب اسلامی نداشته اند.
طرفداران “عمل بر اساس زمان و مکان در همه عرصه ها” بدون توجه به کتاب و سیره، میگویند بحث تاریخی ارزشی ندارد و امروزه نباید در بند سنت پیامبر گرفتار بود. میگویند در زمان پیامبر اهمیت حجاب به اندازه امروز نبود. همچنین امروزه کنیز وجود ندارد و اهل کتاب و نامسلمانان به دلیل تعداد کم از حقی در اینباره برخوردار نیستند. اینان همچنین به اندلس استناد می کنند و می گویند “اساس دین” امروزه شعائر اسلامی است(شعارهای اسلامی) و بحث های عقلی از اهمیت قلیلی برخوردار هستند و بحث مهندسی شکست جامعه اسلامی توسط دشمنان را با استفاده از حربه کمرنگ کردن شعارهای اسلامی و در راس آن حجاب را مطرح می کنند.

و اما پاسخ:
• حقیقت آن است که مدافعان حجاب اجباری عملا دین اسلام را تاریخ گذشته میدانند و معتقدند علت آنکه دیگر حکمی از جانب خداوند نمی آید و دین در پیامبر اسلام به آخرین خود رسید و خاتمیت دین اسلام اعلام شد، ناشی از محدودیت ها و ضعف خداوند و تاریخ است. به عبارتی این جماعت به طور ضمنی خود را انبیا نوظهور میدانند و کتاب و سیره را ناتوان از بسیاری از مسایل روز میدانند. در برابر این طیف قاطعانه اعلام می کنم که عده ای همچون من خاتمیت پیامبر را پذیرفته اند و دین خدا در آخرین آیه خدا کامل شده است و دیگر هیچ نکته ای به آن قابل افزودن نیست.
• اینکه با ادعای فردی و وهمی و با تفسیر من دراوردی ادعای “دین کامل است” را به میدان بیاوریم و به همه عرصه ها ورود کنیم و اقتصاد و سیاست را در ابعاد محلی و بین المللی به گند بکشیم ربطی به خدا و انبیا ندارد. ادعای “دین کامل شده است” صرفا درباره خود دین نظر میدهد و این ادعا که همه عرصه ها در دین آمده است، ادعایی بی اساس است.
• نظر عقلی عده ای از متدینین درباره میل جنسی لزوما به خدا و انبیا ربطی ندارد.
• مدعیان “مهندسی حجاب با استفاده از کشفیات خود ساخته روز” باید عملا همه احکام دین را مهندسی کنند. آیا به فرد بی نماز شلاق میزنند؟
• مدعیان پروژه شکست جامعه دینی باید توجه کنند که در این مبحث نمی توان با آحاد جامعه درگیر شد و مبحث شکست دشمن را نیز باید از دین استنباط و استخراج کنند. بلی من نیز می پذیرم که اسلام در اندلس شکست خورد، اما دلیل مدعیان را ظاهر بینی و بسیاری از “مقدمات تئوری مقابله آنان” با چنین پروژه ای را خلاف آموزه های الهی می دانم.

سوالی که من مطرح می کنم آن است که چرا به یکباره و بعد از گذشت دوره ای از رحلت پیامبر “زن ستیزی” آغاز شد؟ این سوال ربطی به اسلام هم ندارد. چرا عالمان ادیان الهی و حتی مسیحیت در قرون وسطی زن را دروازه شیطان یا دروازه ورد به جهنم می خوانند؟ چرا جهل مقدس در ارتباط با زن و میل جنسی قوی عمل می کند؟

همچنین ببینید

قران و باور

قران و باور

قران آیاتی درباره شکافته شدن دریا برای موسی و قوم او، یونس و ماهی بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *