نقد دلیل موافقان حجاب اجباری در رد سیره پیامبر

یکی از دلایل موافقان حجاب اجباری و برخورد با بدحجابی در برابر مدافعان سیره نبوی و سیره علوی، بحث تفاوت در زمان و مکان است. اینکه بحث زمان و مکان و میزان دخالت آنها در شرع و جایگزینی نظرات عده ای از فقها با حکم شرع تحت عنوان احکام ثانویه چگونه تکوین یافت در حوصله این بحث نیست.

 

بحث موافقان سیره نبوی و علوی آن است که در زمان پیامبر و علی ابن ابیطالب برخورد حکومتی با بدحجابی رخ نداده است، اگرچه کنیز و اهل کتاب حجاب اسلامی نداشته اند.

طرفداران “عمل بر اساس زمان و مکان در همه عرصه ها” بدون توجه به کتاب و سیره، میگویند بحث تاریخی ارزشی ندارد و امروزه نباید در بند سنت پیامبر گرفتار بود. میگویند در زمان پیامبر اهمیت حجاب به اندازه امروز نبود. همچنین امروزه کنیز وجود ندارد و اهل کتاب و نامسلمانان به دلیل تعداد کم از حقی در اینباره برخوردار نیستند. اینان همچنین به اندلس استناد می کنند و می گویند “اساس دین” امروزه شعائر اسلامی است(شعارهای اسلامی) و بحث های عقلی از اهمیت قلیلی برخوردار هستند و بحث مهندسی شکست جامعه اسلامی توسط دشمنان را با استفاده از حربه کمرنگ کردن شعارهای اسلامی و در راس آن حجاب را مطرح می کنند.

 

و اما پاسخ:

  • حقیقت آن است که مدافعان حجاب اجباری عملا دین اسلام را تاریخ گذشته میدانند و معتقدند علت آنکه دیگر حکمی از جانب خداوند نمی آید و دین در پیامبر اسلام به آخرین خود رسید و خاتمیت دین اسلام اعلام شد، ناشی از محدودیت ها و ضعف خداوند و تاریخ است. به عبارتی این جماعت به طور ضمنی خود را انبیا نوظهور میدانند و کتاب و سیره را ناتوان از بسیاری از مسایل روز میدانند. در برابر این طیف قاطعانه اعلام می کنم که عده ای همچون من خاتمیت پیامبر را پذیرفته اند و دین خدا در آخرین آیه خدا کامل شده است و دیگر هیچ نکته ای به آن قابل افزودن نیست.
  • اینکه با ادعای فردی و وهمی و با تفسیر من دراوردی ادعای “دین کامل است” را به میدان بیاوریم و به همه عرصه ها ورود کنیم و اقتصاد و سیاست را در ابعاد محلی و بین المللی به گند بکشیم ربطی به خدا و انبیا ندارد. ادعای “دین کامل شده است” صرفا درباره خود دین نظر میدهد و این ادعا که همه عرصه ها در دین آمده است، ادعایی بی اساس است.
  • نظر عقلی عده ای از متدینین درباره میل جنسی لزوما به خدا و انبیا ربطی ندارد.
  • مدعیان “مهندسی حجاب با استفاده از کشفیات خود ساخته روز” باید عملا همه احکام دین را مهندسی کنند. آیا به فرد بی نماز شلاق میزنند؟
  • مدعیان پروژه شکست جامعه دینی باید توجه کنند که در این مبحث نمی توان با آحاد جامعه درگیر شد و مبحث شکست دشمن را نیز باید از دین استنباط و استخراج کنند. بلی من نیز می پذیرم که اسلام در اندلس شکست خورد، اما دلیل مدعیان را ظاهر بینی و بسیاری از “مقدمات تئوری مقابله آنان” با چنین پروژه ای را خلاف آموزه های الهی می دانم.

 

سوالی که من مطرح می کنم آن است که چرا به یکباره و بعد از گذشت دوره ای از رحلت پیامبر “زن ستیزی” آغاز شد؟ این سوال ربطی به اسلام هم ندارد. چرا عالمان ادیان الهی و حتی مسیحیت در قرون وسطی زن را دروازه شیطان یا دروازه ورد به جهنم می خوانند؟ چرا جهل مقدس در ارتباط با زن و میل جنسی قوی عمل می کند؟

بازدیدها: 6

درباره‌ی صابر کثیری بیدهندی

دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف و تربیت مدرس در رشته برق- الکترونیک. علاقه مند به دین و فلسفه. saber.kasiri.b@gmail.com

همچنین ببینید

امامت افرادی به غیر از ابراهیم خلیل

امامت افرادی به غیر از ابراهیم خلیل

درباره امامت در قران در نوشتاری در این سایت مطالبی را نگاشته ام. در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *