نقد طرفداران حجاب اجباری در جمهوری اسلامی

مباحث مربوط به حجاب اخیرا شدت یافته است. در یک بحثی که اخیرا شاهد آن بودم، از اختلاط غیر ضروری زن و مرد به عنوان عامل فساد یاد می کنند و مثلا می گویند دانشگاه مختلط مضر و عامل فساد است. در این نوشتار به بحث علمی نمی پردازم و صرفا نگاهی کوتاه به غیرعقلانی بودن “غیرت کاذب” میپردازم.
کسانی امروز از لزوم پوشیده بودن تمام بدن به غیر از صورت و دو کف دست(وجه و کفین)، با استدلال اینکه شهوت نیروی بسیار قوی و عامل فساد است، سخن می گویند. اگر استدلال درست بودن نیاز به پوشش اینچنینی با توجه به قدرت نیروی شهوت را بپذیریم، از کجا معلوم که در فردا روزی نیاز به پوشاندن صورت و بعد دو کف دست نیز احساس نشود و نگویند حتی صورت زن نیز شهوت را تحریک کرده و مضر است؟ از کجا معلوم در مرحله بعد از آن از بیرون نیامدن زن از خانه سخن نگویند و از کجا معلوم که در مرحله بعد، این چرخه را ادامه ندهند و مثلا نگویند خواهر و برادر نیز نباید یکدیگر را ببینند و این چرخه را تا دیدن پسربچه و مادر ادامه ندهند؟
اساسا اگر بپذیریم که شهوت عامل مخربی است و باید از اختلاط غیرضروری زن و مرد پرهیز کرد، چرا باید در یک اتاق بودن خواهر و برادر را اختلاط غیرضروری ندانست؟
سخن من در واقع آن است که استدلال مدافعان حجاب در جامعه امروز ایرانی بسیار مضحک و در صورتی عملیاتی شدن نکبت بار است.
همچنین من مثال دیگری میزنم. برخی از مشاغل دارای خطرات بیشتری هستند. ایا به صرف خطرناک بودن باید این مشاغل را تعطیل کرد و هیچ هزینه ای از این باب برای رشد و آبادانی در سایر امور نباید پرداخت؟
بحث دانشگاه های تک جنسیتی در دوران بلوغ عقلی و نیاز به تشکیل خانواده، کاملا سفیهانه است و از ازدواج آگاهانه جوانان جلوگیری می کند.
بیایید درباره اصالت علم و در اینجا اصالت فطرت، نیازهای بشری و علم روانشناسی تفکر کنیم.

همچنین ببینید

گالیله و کلیسا

گالیله و کلیسا

و اما باور من درباره گالیله و نزاع او با کلیسا، در ابتدا اقرار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *